Zbavte sa celulitídy jedlom

Môže ňou trpieť stodvacetikilová žena aj topmodelka s veľkosťou XS. Celulitída si skrátka nevyberá a naozaj nepostihuje len majiteľky silnejších stehien či väčších zadočkov. Prečo vlastne vzniká a dá sa jej zbaviť pomocou jedla?


Názory na to, čo celulitída vlastne presne je

Sa dosť rôzni. Asi najčastejšie je vysvetlenie, že sa jedná o hromadenie odpadových látok v tkanivách. Presnejšie ide o vačky tvorené z tkanivovej tekutiny a toxínov, ktoré sa nachádzajú medzi tukovými bunkami a väzivom. Tie tlačia na našu pokožku a vytvárajú tak efekt tzv pomarančovej kože, ako sa tiež niekedy celulitíde hovorí. Tuky totiž majú schopnosť na seba viazať toxíny - rovnako ako v pokrmoch vôňu a chuť. Pre naše telo je to vlastne výhoda, pretože tuky fungujú ako akési parkovisko pre tieto škodlivé látky a touto schopnosťou sa organizmus chráni, pretože inak by napadali životne dôležité orgány. Celulitída teda nie je ani tak problémom zdravotným ako hlavne estetickým. Ďalšia príčina zvyšovanie koncentrácie a ukladanie toxických látok v tele súvisí so zažívaním - je to zápcha. Dbajte preto na dostatočný príjem vlákniny! Vláknina nielen zápchu odstraňuje, ale funguje aj ako vnútorná očistná kefa pre telo. Jednou z možných príčin vzniku celulitídy sú aj hormóny. Ak beriete antikoncepčné tabletky, môžete byť k vzniku pomarančovej kože ešte náchylnejšie, navyše bolo preukázané, že užívateľky majú značne zníženej hladiny dôležitých vitamínov a antioxidantov.

Spúšťače celulitídy

Faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik celulitídy, je ale rad: nevhodné stravovanie, nedostatočný pitný režim, sedavý spôsob života, genetická výbava (dedičnosť), hormonálna nerovnováha vyvolaná nadprodukciou estrogénov, už zmieňované toxíny ako napr alkohol, kofeín, ale aj zvyšky hormónov či iných chemických prostriedkov z bežne dostupných potravín (netýka sa bioprodukcie), nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov, tukov, nedostatok živín i skrytá potravinová intolerancia a v neposlednom rade poruchy zažívania.

Posilňujte svaly

Dôležitý je komplexný prístup. Bojovať možno totiž len celkovou zmenou životného štýlu. Teda nielen zmenou jedálnička a pitného režimu, ale aj zaradením pravidelného pohybu. Svalová hmota navyše robí celulitídu menej viditeľnú, pretože zamedzuje tlaku kolagénových vlákien na pokožku. Pohyb je dôležitý aj z hľadiska toku lymfy. Na rozdiel od krvného systému totiž lymfa nemá žiadnu pumpu, ktorá by jej pomáhala s obehom. Je závislá iba na sťahovanie svalových vlákien. Pri pravidelnom pohybe sa urýchľuje čistenie organizmu a správne fungujúci lymfa pomáha zbaviť sa škodlivín a vylúčiť ich z tela von.

Jedlá, ktoré sú tabu

Čo sa týka stravovania, je potreba začať telu dopriať také potraviny, ktoré vám dodajú výživné látky. Ideálne také, ktoré naštartujú očistu tela aj prirodzený proces obnovy kože. Jedálniček by mal byť tvorený predovšetkým potravinami, ktoré nespôsobujú ukladanie tuku. Niektoré z nich môžu pri liečbe celulitídy pomôcť, iné však môžu byť naopak príčinou problému-spôsobujú napr zadržiavanie vody v tele, spomaľujú krvný obeh aj správny tok lymfy. Je preto viac než vhodné vypustiť alebo aspoň v maximálnej miere obmedziť konzumáciu bieleho cukru a sladkostí, bieleho pečiva, alkoholu a kávy, presolených potravín a nasýtených tukov. Navyše čím viac tuku sa vo vašom tele uloží, tým pravdepodobnejšie je, že sa u vás celulitída rozvinie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: