Kontroverzný štúdie tvrdia, vynechaním raňajok dá schudnúť

Vynechávanie raňajok nemusí byť úplne nezdravé a zlým dietologickým krokom. Tvrdia to vedci z Cornell University v Ithake štátu New York. Podľa ich výskumu totiž ľudia vynechávajúci raňajkách síce zjedia oveľa viac kalórií na obed.


To je však objav, ktorý predchádzajúce výskumy vyvracali

Doteraz totiž vedci tvrdili, že kto vynechal raňajky, zjedol viac k obedu a pchal sa predovšetkým večer. A práve večerné vysoký príjem kalórií je pre obezitu najväčším rizikovým faktorom. Vedci z Itaky vykonali niekoľko experimentov. V prvom časť pokusných osôb nedostávala žiadnu raňajkách, časť 335 kilokalórií vo raňajkách s vysokým podielom sacharidov a časť raňajkách s 360 kilokalórií a vysokým podielom vlákniny. "V protiklade s predchádzajúcimi výskumami sme zistili, že ani raňajky ani druh raňajky nemali žiadny vplyv na príjem kalórií počas obeda," tvrdí dietológovia z Cornell University.

V druhom experimente

Jedna časť testovaných osôb zjedla 624 kilokalórií v raňajkách, zatiaľ čo druhá opäť neraňajkoval. Osoby, ktoré ranné jedlo vynechali, boli na obed hladnejší a zjedli oveľa viac kalórií okolo poludnia - v priemere o 140 kilokalórií viac ako tí, ktorí raňajkovali. Ale na konci dňa tí, kto neraňajkovali, skonzumovali o 400 kilokalórií menej ako tí, ktorí raňajkovali. Celkovo tak nesnídající osoby zjedol za celý deň menej kalórií. Kritici tejto štúdie vyčítajú autorom ale jeden zásadný nedostatok. Testy boli vykonané len na dvadsiatich piatich dospelých jedincoch, čo je vzorka z vedeckého hľadiska príliš malý, aby bolo možné vyhlásiť, že závery platia všeobecne na väčšinovej populácii.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: